2 Mayıs 2017, Salı.

Dün, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda bütün işçiler, emekçiler seslerini duyurmak için meydanlara toplandılar. Hepsi hakkını aramak için sokaktaydı. Hepsi, bu günün anlamını, önemini, tarihini ve bugün için verilen mücadeleleri adları gibi biliyordu. Dün, daha iyi koşullarda çalışmak istedikleri için bütün emekçiler sokağa çıkmıştı.

Her sene olduğu gibi bu sene de işverenler yanlarındaydı. İşverenler bütün bir yıl boyunca işçilerin yaşamlarını daha kolay hale getirmek için var güçleriyle çalışmışlardı. Dün de arkadaşlarını yalnız bırakmadılar.

Bugünse holding sahipleri sabahın erken saatlerinde toplanıp çalışma koşullarını nasıl daha iyi hale getirebiliriz diye tartıştılar. Bu sene de karlılığı %1 arttırmak yerine, mutluluğu %1 arttırma konusu görüşüldü.

Belki paralel bir evrende, bir yerlerde işçiler, bayramlarından bir gün sonra -bugün- bütün olan biteni unutup işlerinin başına dönüyor, haklarını savunmak yerine hayatlarına devam ediyordur. Hatta belki de yine aynı koşullarda çalışmayı kabul ediyorlardır. Fakat burada, gerçek hayatta bu böyle olmadı. Gerçek hayatta her emekçinin hayatı gün be gün iyileştiriliyor. Koşullar her saniye daha düzeliyor. Patronlar çalışanlarının haklarını gözetiyorlar.

Diğer yandan da insanlar hiçbir şekilde işlerinden kaytarmıyorlar. Çalıştıkları şirketlerin var oluş nedenlerini ezbere biliyorlar. Bu nedenleri gönülden destekliyor ve aynı vizyonu paylaşıyorlar. Çünkü bütün şirketler hayatı ve dünyayı daha iyi bir yere getirmek için çalışıyorlar.

Dün aynı zamanda doğa bayramıydı. Hemen her milletin kültüründe olan bu bayram binlerce yıldır olduğu gibi bu sene de 1 Mayıs’ta kutlandı. İnsanlar eski gelenekleri onurlandırmak için renkli kıyafetlerini giydiler ve doğada neşeyle dans ettiler.

Bu çifte bayramla gelen neşe bugün sabah metroda, otobüste, dolmuşta ve vapurda insanların yüzlerine yansımıştı. İnsanlar birbirlerine gülümseyerek selam verdiler, keyifle işlerine gittiler ve herkes içinde yaşadığımız bu dünyayı daha iyi bir yere getirmek için mutlulukla çalıştı.

Bugün 1 Mayıs 2017, Pazartesi.

Gece göreceğim rüyayı sizler için yazdım.
Bir gün gerçek olması ümidiyle.
Kutlu olsun.