2017’nin son golü olarak, yurt dışı kaynaklı ve elde olmayan teknik sebeplerden site bir süre kapalı kaldı. Bunun için özür dilerim.

Gelelim bugünün yazısına.

Geçtiğimiz sene 2016’da Okuduğum Kitapların Raporu’nu paylaşmıştım. Bu sene başladığım hiçbir kitabı bitirmedim. Dolayısıyla bu seferki listede hiçbir kitap yok.

Fakat yine de yılın önemli bir bölümünü öğrenmeye ayırdım. Bazı günler 10 saatleri geçti, diğer günler ancak 1 saati buldu. Peki bu kadar saat n’aptım?

İşte bugün bu listeyi paylaşıyorum.

Bloglar ve Web Siteleri

JamesClear.com: James Clear, alışkanlık değişimi konusunda bilimsel veriye dayalı yazılar yazan pek sevdiğim bir yazar, girişimci, konuşmacı, fotoğrafçı ve fitness antrenmanlarına meraklı bir kişi. Hem pek çok ortak ilgi alanımız olduğu, hem de sade bir blogu ve tane tane anlatan bir tarzı olduğu için keyifle okuyorum. Tavsiye ederim.

Linkedin.com: Linkedin.com, bildiğiniz gibi işle ilgili bir sosyal mecra. Yeni iş fırsatları yakalayabilmenin yanında, alanında uzman kişilerin yazdığı yazıları da okuyabiliyorsunuz. Ben 2017 yılında en çok Arianna Huffington, Richard Branson ve Bill Gates gibi bilinen iş insanlarıyla birlikte; nesnelerin Internet’i (Internet of things) ve iş yönetimi gibi konularda denk geldiğim yazıları okudum.

Medium.com: Medium.com, kendi blogunuzu 1-2 dakikada oluşturup, hemen yazmaya başlayabileceğiniz bir web sitesi. Bu yüzden özellikle yurt dışında çokça tercih ediliyor. İçerisinde binlerce blogu barındıran siteye girdiğinizde göreceğiniz arama kutusuna istediğiniz anahtar kelimeyi yazıp, o konudaki yazıları okuyabiliyorsunuz. Ben bu sene en çok, 2017’nin parlayan yazarlarından Benjamin P. Hardy’nin yazılarını okumuştum. Tavsiye ederim.

Quora.com: Quora isminin, “Questions & Answers” veya Türkçesiyle “Sorular ve Cevaplar” kelimelerinden geldiğini okumuştum. Ne kadar doğru bilmiyorum ama site tam olarak bu şekilde çalışıyor. İnsanlar merak ettikleri konuları soruyorlar ve genelde alanında uzman kişiler o soruları yanıtlıyorlar. Ben bu sene en çok pazarlama, yazılım dilleri, satış, para yönetimi ve psikoloji konularını okudum.

ZenHabits.net: Zen Habits, dünyanın en çok okunan bloglarından biri. 2 milyonun üzerinde kayıtlı abonesi olan blogun yazarı Leo Babuta, minimalist bir yaşam tarzı ve sağlıklı ve mutlu bir hayatın sırlarını paylaşıyor. Tavsiye ederim.

 

YouTube Kanalları

Gelelim YouTube kanallarına… 2017 yılında mübalasız yüzlerce saati, YouTube’dan içerik tüketmeye ayırdım. Çok da iyi oldu, çok da güzel oldu; çok şey öğrendim.

İşte en çok içerik tükettiğim kanalların listesi:

Türkçe Kanallar:

Çay Kahve İnsan: Türkiye’de çok başarılı başka Youtuber’lar olsa da hem başarılı olduğunu düşündüğüm, hem de ilgi alanlarıma yakın olduğu için izlediğim tek kanal Çay Kahve İnsan. Kendi hikayelerini girişimcilerin ağzından dinlemek öğretici ve keyifli olabiliyor.

Bunun dışında Barış Özcan, iPhonedo Türkiye, İlkay Zaman, Enes Batur, Orkun Işıtmak ve Ekin Kollama’nın videolarını fırsat buldukça izlemeye çalışıyor, Youtuber’lık hakkında yeni şeyler öğreniyorum. Bu saydıklarımın hepsi çizginin çok dışındaki profiller; hepsinin ellerine, emeklerine sağlık!

Yabancı Kanallar:

Brendon.com: Brendon Burchard, yüksek performanslı ve mutlu bir yaşamın incelikleri konusunda Tony Robbins’den sonra gelen ikinci isim. Ünlü simaların da danışmanlığını yapan Burchard, dünyanın en etkili motivasyon ve pazarlama eğitmenlerinden birisi olarak geçiyor. “Yüksek Performanslı Alışkanlıklar” üzerine dünyanın en büyük araştırmasını yürütüyor ve buradan edindiği bilgileri YouTube kanalında ücretsiz olarak ve web sitesindeki ücretli içeriklerle paylaşıyor. Neşeli tavırları ve sağladığı önemli bilgilerle son 3 yıldır yakından takip ettiğim ve çok şey öğrendiğim bir kişi. Tavsiye ederim.

Evan Carmichael: Alanında başarılı insanların en önemli 10 kuralını video haline getirip düzenli olarak yayınlayan Carmichael, bu videolarıyla çok kısa sürede çok net ve yararlı bilgilere ulaşmanızı sağlıyor. Örneğin Steve Jobs’ın, Elon Musk’ın ya da sevdiğiniz bir aktörün başarılı olmak için verdiği 10 tavsiyeyi bu kanalda bulabiliyorsunuz. Yüzlerce saatlik videoları tarayıp bu bilgileri ayıklıyorlar. Dolayısıyla yaptığı şey çok büyük bir özverinin ve yoğun bir çalışmanın ürünü. Hiçbir şey için olmasa bile sırf bunun için izlenebilir. Zaten kanalın 150 milyona yakın izlenmesi var. Ben de özellikle tavsiye ederim.

Gary Vaynerchuk: Sosyal medyanın -kelimenin her anlamıyla- kitabını yazmış bir girişimci olan Vaynerchuk, küçük yaşlardan beri iş yaşamının içerisinde olduğu için inanılmaz bir bilgi birikimine sahip. Küfür kıyamet dert etmezseniz kesinlikle tavsiye ederim, çok yararlı.

Grant Cardone: Grant Cardone, dünyanın bir numaralı satış eğitmeni olarak geçiyor. Satış kapatma, cold call, müzakere, follow-up gibi satışın bilinen ve bilinmeyen pek çok dinamiği hakkında yüzlerce videosu var. Eşini aldatan insanlarla iş yapmamak gibi prensipleri ve ilginç bir hayat hikayesi olan Cardone, satış yaparak elde ettiği 1 milyar dolar civarı servetiyle sanırım ne konuştuğunu bilen insanlardan. Satış konusunda benim çok işime yarayan bir kaynak oldu, tavsiye ederim.

Isha Foundation: Isha, Sadhguru Vasudev tarafından kurulmuş olan bir vakıf. Sadhguru, hayatını meditasyon ve pek çok iş girişimleri yaparak geçirmiş “tatlış bir dede”. Her ne kadar bir arkadaşım kendisine bu lakabı takmış olsa da, aslında o bir mistik. Mistik, hiçbir dine mensup olmayan kişiler için söylenen bir tanım. Kendisinin yaptığı ve söylediği her şeye katılmıyorum fakat videolarından çok şey öğrendim.

Jocko Podcast: Daha önce Amerika’nın en donanımlı komando birliğinin başında olan Jocko Willink, kanalında kişisel disiplin, yönetim ve strateji konularında yararlı içerikler paylaşıyor. Videoları kısa olduğu için bir seferde 2-3 tanesini kolayca izleyebilirsiniz.

PowerfulJRE: Joe Rogan, alanında uzman kişilerle, bazıları 2-3 saati bulabilen röportajlar yapıyor. Bir süre sonra ilgim dağıldığı için izlemekte zorlanıyorum fakat 500 milyondan fazla izlenmesi olan yararlı bir kanal, tavsiye ederim.

Tom Bilyeu: Tom Bilyeu, alanında uzman insanlarla röportajlar yapan ve genelde sadece soruyu sorup daha çok konuğun konuşmasına izin veren bir girişimci. Motivasyon konusunda da pek çok videosu olan Impact Theory’nin röportajlarını özellikle tavsiye ederim.

Valuetainment: Patrick Bet David, küçük yaşta İran’dan Amerika’ya göç etmiş. Her ne kadar tarzı ve bazı davranışları bize tanıdık ve sıcak gelse de tam bir Amerikalı. İşle ilgili çok iyi videoları var. İçi dolu bilgiler paylaştığı için fırsat buldukça izlemeye gayret ediyorum. Kanalına şu an için ara vermiş olsa da yayınlamış olduğu videoları izlemenizi tavsiye ederim.

Bunun dışında Elon Musk, Jeff Bezos, Warren Buffet, Tony Robbins, Jim Rohn, Jordan Peterson, Simon Sinek ve Dwayne Johnson’la ilgili videoları izlemekten keyif alıyor, çok şeyler öğreniyorum.

Görüldüğü gibi 2017 yılı benim için yeni şeyler öğrenme açısından verimli geçti. İçimden bir ses, önümüzdeki yıllarda bu kadar fazla içerik tüketecek zaman bulmayacağımı söylüyor ama bakalım, neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Bol öğrenmeli, çok gülmeli, sağlıklı ve keyifli bir 2018 dilerim!