Neden blog yazıyorum?

Yazdığım konuları ücretsiz ve reklamsız olarak okumak isteyenler için bir kaynak olmasını önemsiyorum. Bu yüzden bildiğim şeylerin çoğunu bu blogda yazıyorum. Daha fazlasını duymak isteyenler için eğitim ve danışmanlık veriyorum. Sebze meyveyi bile almadan önce incelemezsek hafiften kaşınmaya başlar, bize seçtirmeyen pazarcıya da ifrit oluruz. Böylesi bir ülkede büyümüş birisi olarak ben olsam zaman ve bütçe ayıracağım insanı incelemek ister, ne biliyor ne bilmiyor diye merak ederdim. Yazmak bu merakı da gideriyor. Bu arada blog yazmak konusunda bilmediğim konuları da öğrenmiş oluyorum. Sanırım her bakımdan iyi oluyor.

Neden blog raporları yazıyorum?

Ne zaman bir şeyin istatistiğini tuttuysam o konuda bir gelişme gösterdim. Örneğin sigara içtiğim dönemlerde bir sigarayı kaç dakikada (4- 6 dakika arasında bir rakamdı), günde kaç tane (60 = 3 paket ortalamayla) ve kaç dakikada bir sigara içtiğimi (en az 8, en çok 13) takip etmek bırakmama yardımcı olmuştu. Bu yüzden bugün bazı konularda istatistik tutuyorum.

Blog, sosyal medya ve dijital pazarlama gibi konularda neyin işe yaradığını merak edenler için de bu raporların küçük bir kısmını burada paylaşıyorum.

Yayınladığım ilk rapor olan Mart 2016 raporunu burada bulabilirsiniz.

Rakamlarla Ağustos 2016

Sosyal Medya

Toplam Ağustos Temmuz Değişim
Facebook 2073 2073 2011 %3.08
Twitter 209 209 196  %6.63
Linkedin 601 601 560  %7.32
Instagram * 197 197 188 % 4.79

* 23.08 – 31.08 arasındaki Instagram verisidir.

Web Sitesi Verileri

Toplam / Ortalama Ağustos Temmuz Değişim
Kullanıcı T: 6.888 4.106 376 %992.02
Oturum T: 9.034 5.001 501 %898.2
Sayfa Görüntüleme T: 16.516 7.410 977 %658.44
Sayfa / Oturum O: 1.83 1.48 1.95 – %24.10
Oturum Süresi O: 2:22 01:40 02:40 – %37.5
Hemen Çıkma Oranı O: %80.01 %84.74 %77.84 8.86
Yeni Oturum %76.11 %80.82 %64.27 %25.75
Geri Gelen Kullanıcılar O: %23.8 %19.1 %35.5 -%46.2

Açıklamalar:

  • Web sitesi verileri Google Analytics bilgileridir. Google, ziyaretçi kimlik bilgilerini web sitesi sahipleriyle paylaşmaz. Sadece yukarıdaki gibi anonim istatistiklere ulaşmamıza izin verir.
  • Kullanıcı: Siteye en az bir kere gelen insanların sayısı.
  • Oturum: Toplam site ziyareti.
  • Sayfa Görüntüleme: Görüntülenen sayfa sayısı.
  • Sayfa / Oturum: Bir kullanıcının ziyaret ettiği ortalama sayfa sayısı.
  • Oturum Süresi: İnsanların sitede geçirdiği ortalama zaman.
  • Hemen Çıkma Oranı: Bir sayfayı görüntüledikten sonra siteden çıkan insanların yüzdesi.
  • Yeni Oturum: Siteye ilk kez gelen insanların yüzdesi.
  • Geri Gelen Kullanıcılar: Siteye yeniden gelen insanların yüzdesi.

Ne Değişti?

1. Bültene üye olan kişi sayısı 3 katına çıktı?! Topluluğumuza yeni katılan herkese içten bir Merhaba! Aramıza hoş geldiniz 🙂

2. Dükkanı Habita‘ya taşıdık. Ortaklık yaptığım dönemleri saymazsak, iş kurduğum ilk günden beri “home-ofis” çalışıyorum. Düzenli bir şekilde her iş günü ofise gitmenin etkisini kısa sürede gördüm:

3. Çok daha üretken olabildiğim bir aydı. Bu ay 9 yazı yazabildim.

4. Ziyaretçi sayımız biraz(!) arttı. Bu ay %992‘lik bir artış yaşadık.

5. Bu ay yazdığım “Fikirleriniz Beş Para Etmez” 23 günde 4.185 defa okunarak “Neden Satamıyorsunuz?“un liderliğine son verdi.

6. Instagram’ı aktif olarak kullanmaya başladım. Instagram’da beni buradan takip edebilirsiniz.

Ağustos hedefleri şöyleydi:

1. “Her pazartesi ve perşembe olmak üzere bu ay 8 yazı yaz. (Bir anda 2 katı kadar artabiliyor mu göreceğiz.)”

Daha önceki aylarda en çok 4-5 yazı çıkartabiliyorken bu ay 8 yazıyı hedeflemiştik. Bu ay bu hedefi tutturdum ve üzerine 1 fazla ekleyerek toplamda 9 yazı yazdım.

2. “Bir reklam tasarla, günlük bir bütçe belirle ve reklamın sürekli yayında olsun” 

20 gün boyunca iki ayrı mecrada reklam yayınladık. Verileri aşağıdaki “reklam” başlığında bulabilirsiniz.

3. “Satış yap. (Eğitim & danışmanlık satmakta ne kadar ciddiyim göreceğiz.)” 

Bunu yaptık fakat darbe ve diğer çeşitli sebeplerin sonucunda benim ve bildiğim pek çok insanın ücretli eğitimleri iptal oldu. “Ama…” diye bahane üretmek yerine sonuca odaklanınca hedefi gerçekleştiremediğimi görüyoruz.

4. “Blogu ziyaret eden kullanıcı sayısını 4.000’e çıkart. (5 ayda toplam: 2.846)”  

Öhöm! Buradaki hedef toplamda 4.000’e ulaşmaktı fakat biz sadece bu ay 4.000’i geçtik ve toplamda 6.888 kişiyi misafir etmiş olduk! 🙂

5. “Önümüzdeki aylarda yazmak istediğin bir yazı için veri toplamaya başla. (İş kurmayı düşünen pek çok insan için yararlı olacağını düşünüyorum.)” 

Yaptım. Bu yazıda yazdım: “Reklam” başlığında bunu bulabilirsiniz

6. “İş kurmayı düşündüğün konu için iş planı yazmayı bitir. (Bütün bunları yaparken ne kadar kafa ayrılabiliyor göreceğiz.)” 

Yapmadım. O alanda uzman kişilerle görüştükten sonra şu an bunu bekletme kararı verdim.

7. “İş kurmayı düşündüğün konu için günlük olarak görsel hazırla ve sosyal medya hesaplarında her gün paylaşım yap. (Bunu, yapan bilir. Her gün fotoğraf seçmek, yazısını yazmak ve sosyal medya hesaplarında ayrı ayrı paylaşım yapmak zor iştir.)”

Yapamadım. Ancak 22 gün yapmayı becerdim fakat bir yerden sonra her gün günlük olarak yapılan bu iş yükü fazla geldi. Odaklandığım ana konudan bir başka alanda böylesi bir yükün altına girmek bana göre değil, yapmayacağım.

8. “Bütün bu hedeflerin ne kadarını gerçekleştirdin, ne kadarı havada kaldı, ne kadar ayakların yere basıyor, ne kadar hayallerde yaşıyorsun hepsini bir değerlendir.”

Ağustos ayına baktığımda bir yandan oldukça üretken ve pek çok hedefi fazlasıyla tutturmuş olduğumu, diğer yandan neyin bana uygun olup olmadığını bir miktar daha anladığımı görüyorum.

Aklımdakileri uygulayabilmek bana başka bir motivasyon veriyor. İstediği bir konuda %1000’e yakın bir iyileşme gösteren herkes zannediyorum takla atardı. Elbette ben de çok seviniyorum. Bununla birlikte daha gidilecek yolun henüz %1’inde bile olmadığım için ayaklarım oldukça yere sağlam basıyor.

Gelelim şu reklam işine.

Reklam ve Tanıtım: Google AdWords & Facebook Reklamları ve Duyurmak

İş hayatım boyunca sürekli olarak “ben reklama inanmıyorum“, “ben sosyal medyaya inanmıyorum” gibi enteresan laflar duydum. Eskiden ses etmiyordum fakat bugün biraz konuşayım istedim.

Ağustos ayında sırf bunun için 1-2 deneme yaptık. Bu denemelerin hepsinde aynı blog yazısını kullandık. Yazı “Fikirleriniz Beş Para Etmez” adındaki girişimcilik yazısıydı.

1. Facebook Reklamları: Günde en az 1.5 TL’ye Facebook’a reklam verebilirsiniz. Ben de sırf denemek için verilebilecek en küçük bütçeyle bir reklam verip insanları web siteme yönlendirdim. Günde 1.5 TL’den 22 günde toplamda 33 TL para harcadım. Bunun sonucunda 36.568 kişiye eriştim. 2.000 kişi web siteme geldi. 75 kişi gönderiyi beğendi, 28 kişi sayfamı beğendi ve 13 kişi gönderiyi paylaştı. Bu rakamlar size az gibi görünüyorsa bunu sadece 1.5 TL’ye yaptığımızı hatırlatırım.

ED_Temmuz_Facebook2_33TL

 

ED_Temmuz_Reklami_33TL

2. Google AdWords: Aynı ilgi alanlarındaki aynı hedef kitleye Google AdWords’ten de ulaştık. Bunun için yine aynı yazıyı ve görselleri kullandık. Günlük 1 Euro bütçe belirledik. Reklamlarımızın 2.323 tanesi Arama Ağı’nda, 32.713’ü ise Görüntülü Reklam Ağı’nda gösterildi. Böylece 35.036 gösterime ulaşmış olduk. Bunun için toplamda 17,53 Euro harcadık. 255 kişi web sitemize geldi.

Fark ettiğiniz gibi Google AdWords, Facebook Reklamları’ndan daha pahallı. Bu fiyatı belirleyen Google ya da Facebook değil. Fiyatı, bu platformları kullanan insanların verdiği bütçeler belirliyor. Bu sistemleri basitçe bir açık arttırma olarak düşünebilirsiniz. Google’daki reklamverenler daha yüksek bütçelere çıktıkları için AdWords daha pahallıya geldi.

Bu gelenlerin kaçı bültenimize üye oldu, kaçı yazılarımızı paylaştı, kaçı sitede ne yaptı gibi konular daha detaylı analizlerin sonuçları. Fakat aylık çay çorba parasına verdiğimiz bu reklamlar sayesinde 2.500 civarı kişi web sitemize yönlendirebilmemiz bence inanılmaz.

3. Duyurmak: Tanıtım yapmanın pek çok yolu var. Ben sadece geçen ay kullandığım bir yöntemden bahsedeceğim.

Resim yapanlar, ok atanlar, güneşin batışını ve ağaçlara sarılmayı çok sevenler ya da satış profesyonelleri; bugün her ne konuyla ilgileniyorsanız, o konuyla ilgili Facebook grubu bulabilirsiniz. Eğer grup kuralları paylaşım yapmanıza izin veriyorsa grubun kuruluş amacıyla ilgili bir şeyler paylaşabilirsiniz. (İzin vermiyorsa grup yöneticileriyle iletişime geçip izin alabilirsiniz) Paylaştığınız şey bir haber, blog yazısı, görsel ya da etkinlik olabilir. Ben yine reklam verirken kullandığımız blog yazısını, girişimcilikle ilgili bir grupta paylaştım. İlk gün 1000’den fazla kişi yazıyı okudu.

Bütün bu basit reklam ve tanıtım faaliyetleri sonucunda da aylık 376 ziyaretçiden 4106 ziyaretçiye ulaştık.

Çok bilen insanlara selam ederim.

Eylül Hedefleri

1. Eylül’de ayında yine her pazartesi ve perşembe günü yazı yayınlamak istiyorum.

2. Fakat bu sefer sabah saat 10:00’da yazıyı yayınlamış olmak istiyorum. Bunu yapabileceğimden emin değilim fakat deneyeceğim.

3. Çünkü bütün işin gücün yanında bir de bugüne kadar yazdığım yazıları İngilizce’ye çevirip yayınlayacağım.

4. Bir de detay veremiyorum ama eylül ayında iki önemli gelişme bekliyoruz. Sonuca ulaşırsak en az birini bayramdan önce Facebook’ta duyuracağım. Bu pek çok kişinin işine yarayacak bir sürpriz olacak. Takipte kalmak isteyebilirsiniz 🙂

“Ağustos” ayının ismi Roma İmparatorluğu’nun kurucusu Augustus’un isminden gelse de kelime kökünü incelediğinizde “arttırmak, çoğaltmak” sözcüklerine ulaşırsınız. Bu Ağustos ayı benim için ismine uygun geçti. Okuyucularımız ve bülten üyeliğimiz arttı. Topluluğumuz büyüdü ve çoğaldı. Ziyaret eden, yazıları okuyan, paylaşan ve bülten ya da sosyal medya yoluyla bize katılan herkese teşekkür ederim. Bir sonraki ay hedefleri tutturabilir miyiz bilmiyorum. Fakat insanın istediği şey için çalışması ve bir sonuç alması heyecan verici.

Bir sonraki ay görüştüğümüzde sizin de varmak istediğiniz yere doğru ilerlediğinizi görmek dileğiyle, hoşça kalın!