Neden blog yazıyorum?

Yazdığım konuları ücretsiz ve reklamsız olarak okumak isteyenler için bir kaynak olmasını önemsiyorum. Bu yüzden bildiğim şeylerin çoğunu bu blogda yazıyorum. Daha fazlasını duymak isteyenler için eğitim ve danışmanlık veriyorum. Sebze meyveyi bile almadan önce incelemezsek hafiften kaşınmaya başlar, bize seçtirmeyen pazarcıya da ifrit oluruz. Böylesi bir ülkede büyümüş birisi olarak ben olsam zaman ve bütçe ayıracağım insanı incelemek ister, ne biliyor ne bilmiyor diye merak ederdim. Yazmak bu merakı da gideriyor. Bu arada blog yazmak konusunda bilmediğim konuları da öğrenmiş oluyorum. Sanırım her bakımdan iyi oluyor.

Neden blog raporları yazıyorum?

Ne zaman bir şeyin istatistiğini tuttuysam o konuda bir gelişme gösterdim. Örneğin sigara içtiğim dönemlerde bir sigarayı kaç dakikada (4- 6 dakika arasında bir rakamdı), günde kaç tane (60 = 3 paket ortalamayla) ve kaç dakikada bir sigara içtiğimi (en az 8, en çok 13) takip etmek bırakmama yardımcı olmuştu. Bu yüzden bugün bazı konularda istatistik tutuyorum.

Blog, sosyal medya ve dijital pazarlama gibi konularda neyin işe yaradığını merak edenler için de bu raporların küçük bir kısmını burada paylaşıyorum.

Yayınladığım ilk rapor olan Mart 2016 raporunu burada bulabilirsiniz.

Rakamlarla Aralık 2016

Sosyal Medya

Toplam Aralık Kasım Değişim
Facebook 2121 2121 2071 %2.41
Twitter 238 238 227  %4.85
Linkedin 675 675 664  %1.66
Instagram 222 222 217  %2.30

Web Sitesi Verileri

Toplam / Ortalama Aralık Kasım Değişim
Kullanıcı T: 12671 2395 1792 %33.65
Oturum T: 17411 2898 2540 %14.09
Sayfa Görüntüleme T: 33529 4927 6055 -%18.63
Sayfa / Oturum O: 1.93 1.7 2.38 -%28.57
Oturum Süresi O: 02:25 01:31 03:05 -%50.51
Hemen Çıkma Oranı O: %73.15 %61.25 %61.42 %0
Yeni Oturum O: %72.71 %76.57 %66.1 %0.1
Geri Gelen Kullanıcılar O: %27 %23.4 %33.9 -%0.11

Açıklamalar:

  • Web sitesi verileri Google Analytics bilgileridir. Google, ziyaretçi kimlik bilgilerini web sitesi sahipleriyle paylaşmaz. Sadece yukarıdaki gibi anonim istatistiklere ulaşmamıza izin verir.
  • Kullanıcı: Siteye en az bir kere gelen insanların sayısı.
  • Oturum: Toplam site ziyareti.
  • Sayfa Görüntüleme: Görüntülenen sayfa sayısı.
  • Sayfa / Oturum: Bir kullanıcının ziyaret ettiği ortalama sayfa sayısı.
  • Oturum Süresi: İnsanların sitede geçirdiği ortalama zaman.
  • Hemen Çıkma Oranı: Bir sayfayı görüntüledikten sonra siteden çıkan insanların yüzdesi. Değişim rakamının negatif olması iyidir.
  • Yeni Oturum: Siteye ilk kez gelen insanların yüzdesi.
  • Geri Gelen Kullanıcılar: Siteye yeniden gelen insanların yüzdesi.

 

Ne Değişti?

Bu ay eğitimlerimiz için Google’dan ve Facebook’tan reklam verdik. Sadece Facebook verisini paylaşacağım. Facebook reklamlarında 92.344 kişiye erişildi. 13.136 reklamlarla “etkileşime girdi”. Türkçe meali reklamı izledi, tıkladı, vb. Bunun için 342 TL para harcadık. Video reklamımız için etkileşim başına 1 kuruş harcarken, yazılı reklam için kişi başına 45 kuruş harcadık. Facebook’tan sadece 1 kişi eğitime geldi. Fakat siteye gelen insan sayısının oranı %33 arttı. Her gelenin ilgisini çekmediği için sayfalardaki ortalama oturum süresi ve bir ziyaretçinin ortalama olarak kaç sayfa gezdiği gibi metriklerde düşüş yaşadık.

Bu ayın en çok okunan sayfası %22 payla İş Fikri Eğitimi duyurusu oldu. Bunun sebebi verdiğimiz reklamlar ve ana sayfadaki fotoğraf alanını bu eğitimi duyurmak için kullanmış olmamızdı. Blog yazılarına baktığımızdaysa bu ay en çok “Pazarlama Nedir?” yazısının okunduğunu görüyoruz. Ağustos ayında yazdığım bu yazı aslında her ayın en çok okunan yazılardan birisi. Bu yazının okuyucuları genellikle Google aramalarından ya da birisi beğenip paylaştığı için siteye geliyorlar. Aralık ayında yazdığım “2016’da Okuduğum Kitapların Raporu” yazısı bu ayın en çok okunan ikinci yazısı oldu. Listede yararlı bulacağınız kitaplar olabilir, henüz bakmadıysanız bir göz atmanızı öneririm.

Bu ayın bir kaç dersi var fakat blog yazmakla ilgili olanı şu: Ne kadar çok içerik üretirsen, o kadar çok ve düzenli okuyucun oluyor. Az zaman ayırdığın an kullanıcılar affetmiyor ve onlar da az ilgi gösteriyorlar. Bu normalde benim de “e heralde yani” diyebileceğim bir şey fakat bunu veriyle görmüş olduk.

Kötü haber: Aralık ayında bir sebepten dolayı 23 ay sonra sigaraya yeniden başladım. Sigaranın sağladığı dopamin yerine ben çikolata da yiyebilirdim. Sevdiklerimle daha çok zaman geçirebilir ya da başkaları için daha çok çalışabilir ve bu sayede oksitosin ve seratonin sahibi olup mutlu mesut yaşayabilirdim. Fakat ben süreci kötü yönettiğim için sigarayı tercih ettim.

Aralık Hedefleri Şöyleydi:

1. Düzenli Yazılar: Her pazartesi blogda yeni yazı ve pazartesi postası için burada paylaşmadığım notları yazmaya devam edeceğim. O hafta fırsat bulabilmişsem perşembeleri de yazmaya devam edeceğim. Bu da 4-8 arasında yeni yazı anlamına geliyor.

Yoğunluk dolayısıyla bu ay sadece 4 yazı yazabildim. Pazartesi Postası’nı da düzenli olarak gönderdim.

2. Eğitimler: Bildiğiniz gibi Aralık ayında iki eğitim veriyorum. Gözünüzden kaçmışsa şurada bilgilerini bulabilirsiniz.

Biri üç saat diğeri, 8 saat olmak üzere iki eğitim verdik. Geribildirimlerin olumlu olması memnun edici fakat bundan sonra bireysel eğitim vermeyi düşünmüyorum. Yıllardır eğitim veren ve eğitimleri yok satan bazı insanlar, Aralık ayındaki eğitimlerini iptal etmek zorunda kaldılar. Ekonominin ve ülkenin şu anki durumunun buna pek uygun olmadığını bizzat görüyor ve gözlemliyorum. Hele ki ben eğitim verme işini bir kariyer olarak değil ama planın sonraki aşamalarına destek olması için yapıyorken bunun peşinden koşmak iş için doğru bir karar değil. Bunun yerine neler yapacağımızı Ocak hedeflerinde açıkladım.

3. Ocak: Ocak’ta normal eğitimlerin yanında 6 saatlik bir eğitimimiz var. Yurt içinde ve yurt dışında sürekli olarak eğitim ve danışmanlıklar veren tecrübeli bir eğitimci ve girişimci bizlerle birlikte olacak.

Geçtiğimiz ay bunu belirtmiştim fakat bu eğitimi de iptal edebilirim. Üzerinde çalışıyoruz.

4. Sağlık: O kiloyu bi’ver bi’zahmet. Bir de uykuna ve beslenmene dikkat et yoksa şarj sorunu yaşayacaksın az kaldı.

Ne kadar olduğunu bilmiyorum ama Aralık ayında kilo vermeye devam ettim. Uyku ve beslenme konusu pek iyi gitmedi. Öyle ki evvelsi gün şarj sorunu yaşadım ve 10 saat uyudum. Ölçmediğim şeyin gelişmeyeceğini biliyorum fakat bu bir türlü düzene girmiyor. Anlaşılan o ki, bu konunun çözülmesi için gereken içsel motivasyonların üzerinde daha çok çalışmak gerekiyor. 

5. Çeviri: Çeviri kadar ağır bir şeyi kendiniz yaptığınızda yabancı dilinize direkt olarak yansıyor fakat bunun zaman boyutu da var. Bu yüzden çevirileri kendim yapma sevdasından yavaş yavaş vazgeçiyorum. Bu konuyu bu ay netleştirip ya bir çevirmenle anlaşacağım, ya başına oturup ciddi ciddi yapacağım fakat bu konu bu ay netleşecek.

Bu netleşti fakat aksiyon almadık. Bunun sebebi ayın ilerleyen günlerinde eğitim işinden vazgeçeceğimi anlamış olmamdı. Bu değişince planlarda baya bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Salı akşamı bunun toplantı yapacağız. Çeviri ve İngilizce versiyonu ne şekilde yapacağımıza karar verip uygulamaya geçeceğiz.

6. İş Hedefleri: Tüm hızıyla sürüyordu. Netleşince iyi haberleri vereceğim.

Aşağıda haberlerini veriyorum.

Ocak Hedefleri

1. Güzel haber: Sigarayı tekrar bırakacağım. Bunun için sistematik olarak bir şeyler yapıyorum ve devamını getireceğim.

2. İmar Planı: 2015 yılının sonunda büyük bir imar planı (masterplan) yapmıştım. Bunun ilk basamağı olarak 2016’da düzenli olarak blog yazmak gerekiyordu. Bunu çevremdeki insanlarla konuşurken, bu günlerde çok popüler olan Mars’a gitme benzetmesini yaparak şakalaşıyordum: “Bir gün Mars’a gideceksem bugün bu blogu yazmam gerekiyor 🙂 ” 13 Mart’tan itibaren bazen ayda 4, bazen 12 yazıyla ama her ay düzenli olarak bu kararımı uyguladım. Yukarıda anlattığım gibi bir sonraki basamak bireysel eğitimler vermekti fakat incelediğimiz veri bunun şu an için anlamlı olmadığını bize gösteriyor. Merdivenin bu basamağı kırık ya da su var; basmak bize bir şey kazandırmaktan ziyade bir şeyler kaybettirecek. “Hemen iki eğitimle mi karar verdin?” diyen düşünen olabilir fakat bu yanlış bir bakış açısı olurdu. Sadece kendi eğitimlerimi baz alsaydım buna devam ederdim zira insanların eğitim kapattığı bir ortamda biz daha ikinci eğitimde kara geçtik. Ne ki, bireysel eğitim veren insanları inceleyerek ve ekonomik gelişmeleri göz önüne alarak baktığımızda bunun yarar getirmeyeceğini görüyoruz. Eğer kendi işinizi yapıyorsanız adapte olabilmenin gücünü gözlemlemişsinizdir. Biz de bunu yapıyor, imar planını güncelliyor ve diğer iki basamağa geçiyoruz.

Buraya bir not:İlla bize ücretli eğitim ver” diyen insanlar olursa ve benim zamanım uygunsa bunu elbette yaparım zira bu hem bir ek gelir, hem de değer yaratabilmek için bir fırsat. Fakat ben eğitim vermeyi duyurmak, eğitime hazırlanmak, organizasyonunu yapmak, gecenin bir yarısı verilen bir davete “acaba bir bilet daha satabilir miyiz?” diye katılmak gibi süreçleri bırakıp şu basamaklara yoğunlaşacağım:

3. Konuşmacılık: Yazdığım konularda konuşabileceğimi de düşünüyorum. Bu yüzden 3. basamak olan konuşmacılığa yöneleceğim. Fakat bundan önce yoğunlaşmamız gereken şöyle bir basamak var:

4. YouTube Videoları: Buna aslında 21 Kasım günü başlayacaktık fakat bir takım çekinceler nedeniyle başlamadık. Bu sene düzenli olarak YouTube’da içerik yayınlayacağız.

5. Yeni Girişim: Yatırım alırsak başlamak istediğim projeler var. Yatırım alabilir miyiz? Bilmiyorum. Fakat yatırımcı sunumu hazırlıyorum. Projemizde başarılı olur muyuz? Bilmiyorum. Kolay olacak mı? Kesinlikle hayır. Yapacağımız şeyler tutar mı? Bilmiyorum. Fakat çalışacağız. Çünkü çok basit bir sebebi var: 90 yaşına geldiğimde “bunları yapabilirdim, deneyebilirdim, daha çok çalışabilirdim ama yapmadım” gibi gerçekleri görmezden gelip başka bahaneler bulan ve mutsuzluğu sebebiyle başka insanları da mutsuz eden insanlardan olmak istemiyorum. Deneyeceğim. Sonuçları da birlikte göreceğiz.

Gerek ülkemizde, gerek dünyada 2016 zor geçti. 2017’nin ilk yarısı da kolay geçeceğe benzemiyor. Fakat zor olduğu için hiçbir şey yapmayıp evimizde oturacak mıyız? Yoksa koşullar ne olursa yapmak istediklerimizin peşinden koşacak mıyız?

Sizi bilmiyorum ama ben, öyle veya böyle, bir önceki Aralık’ta verdiğim kararı 2016 Aralık’ta uygulamaya devam ettim. Bu sene de, sağlıksal bir sıkıntı olmazsa, uygulamaya devam edeceğim.

Bir sonraki ayın blog raporunda görüşmek üzere!