Neden blog yazıyorum?

Yazdığım konuları ücretsiz ve reklamsız olarak okumak isteyenler için bir kaynak olmasını önemsiyorum. Bu yüzden bildiğim şeylerin çoğunu bu blogda yazıyorum. Daha fazlasını duymak isteyenler için eğitim ve danışmanlık veriyorum. Sebze meyveyi bile almadan önce incelemezsek hafiften kaşınmaya başlar, bize seçtirmeyen pazarcıya da ifrit oluruz. Böylesi bir ülkede büyümüş birisi olarak ben olsam zaman ve bütçe ayıracağım insanı incelemek ister, ne biliyor ne bilmiyor diye merak ederdim. Yazmak bu merakı da gideriyor. Bu arada blog yazmak konusunda bilmediğim konuları da öğrenmiş oluyorum. Sanırım her bakımdan iyi oluyor.

Neden blog raporları yazıyorum?

Ne zaman bir şeyin istatistiğini tuttuysam o konuda bir gelişme gösterdim. Örneğin sigara içtiğim dönemlerde bir sigarayı kaç dakikada (4- 6 dakika arasında bir rakamdı), günde kaç tane (60 = 3 paket ortalamayla) ve kaç dakikada bir sigara içtiğimi (en az 8, en çok 13) takip etmek bırakmama yardımcı olmuştu. Bu yüzden bugün bazı konularda istatistik tutuyorum.

Blog, sosyal medya ve dijital pazarlama gibi konularda neyin işe yaradığını merak edenler için de bu raporların küçük bir kısmını burada paylaşıyorum.

Yayınladığım ilk rapor olan Mart 2016 raporunu burada bulabilirsiniz.

Rakamlarla Ekim 2016

Sosyal Medya

Toplam Ekim Eylül Değişim
Facebook 2068 2068 2068 0.00
Twitter 218 218 216 0.93
Linkedin 643 643 613 4.89
Instagram 213 213 206 3.40

Web Sitesi Verileri

Toplam / Ortalama Ekim Eylül Değişim
Kullanıcı T: 8773 1.058 1.043 1.44
Oturum T: 11.973 1.445 1.494 -3.28
Sayfa Görüntüleme T: 22.547 2.818 3.213 -12.29
Sayfa / Oturum O: 1.88 1.95 2.15 -9.3
Oturum Süresi O: 02:30 02:52 02:58 -3.37
Hemen Çıkma Oranı O: %78.52 %72.25 %75.57 -3.32
Yeni Oturum O: %73.17 %67.27 %61.11 6.16
Geri Gelen Kullanıcılar O: %20.7 %32.7 %38.9 -6.2

Açıklamalar:

  • Web sitesi verileri Google Analytics bilgileridir. Google, ziyaretçi kimlik bilgilerini web sitesi sahipleriyle paylaşmaz. Sadece yukarıdaki gibi anonim istatistiklere ulaşmamıza izin verir.
  • Kullanıcı: Siteye en az bir kere gelen insanların sayısı.
  • Oturum: Toplam site ziyareti.
  • Sayfa Görüntüleme: Görüntülenen sayfa sayısı.
  • Sayfa / Oturum: Bir kullanıcının ziyaret ettiği ortalama sayfa sayısı.
  • Oturum Süresi: İnsanların sitede geçirdiği ortalama zaman.
  • Hemen Çıkma Oranı: Bir sayfayı görüntüledikten sonra siteden çıkan insanların yüzdesi. Değişim rakamının negatif olması iyidir.
  • Yeni Oturum: Siteye ilk kez gelen insanların yüzdesi.
  • Geri Gelen Kullanıcılar: Siteye yeniden gelen insanların yüzdesi.

Ne Değişti?

Bu ay pek bir şey gelişmedi. Rakamlara baktığınızda da negatif yöndeki değişimi gözlemliyorsunuz. Bu ay sitemizde daha fazla misafiri ağırladık fakat gelenler daha az sayfa gezdiler ve daha az vakit geçirdiler. Üstelik, geçtiğimiz aya göre geri gelen kullanıcı sayısı azaldı. Bunun, ülkenin genel durumuyla ilgisi olduğu kadar benden de kaynaklandığını düşünüyorum. Kasım hedeflerinde bu konuda yapacaklarımızı görebilirsiniz.

Bu ay yazdığım yazılardan en çok okunanı Neden İşler Yumurta Kapıya Dayanınca Yetişir? başlıklı yazı oldu. Ağustos ayında yazmış olmama rağmen; tüm yazılar arasında bu ay en çok okunan ve tüm zamanlarda en çok okunan yazım Fikirleriniz Beş Para Etmez, 31 Ekim itibariyle 4.964 kere okunmuş oldu.

Ekim Hedefleri Şöyleydi:

1. Her gün yaz, 2 gün yayınla: Yılların yazarlarından yazmanın kolay iş olmadığını duyduğum zaman bunun bir “kendi yaptığı işi yüceltme ihtiyacı”ndan kaynaklanan bir övünme olduğunu düşünüyordum. Benim işim yazmak olmadığı için yüceltme ihtiyacı da duymuyorum. Fakat sadece itiraf edebilirim ki; yazmak hakikaten zor bir iş. Bunu düzenli yapmayı hedeflemek daha da zor. Amacım her gün bir şeyler karalamak ve bir süre pazartesi ve perşembe yazı yayınlamak:

Bir yandan işlerin peşinde koşup, diğer yandan yayınlamaya değecek kadar iyi iki yazıyı bir haftada yazabilmek, ve bu yazıyı dil bilgisi, imla ve anlatım açısından kontrol edebilmek bana kolay gelmiyor. Çabaladıkça olurluğunu göreceğiz.

Her gün yazdım fakat uygun gördüğüm kriterlerde yayınlamaya değer 7 yazı yazabildim. Bu yüzden her pazartesi ve, iki perşembe hariç, her perşembe yazı yayınladım. 

2. Erken saatte yayınla: Pek çok insan sabah işe gitmeden önce bloga girip yazıları okuyor. Bu yüzden yazıları sabah erken saatte yayınlamak istiyorum. Bakalım nasıl olacaktı.

Olmadı. Bunu kaç aydır yazıyor ama yapamıyorum. Yapabileceğim konusunda şüpheliyim.

3. İngilizceye çevir: Geçen ay da bunu yapmak istiyordum fakat olmamıştı. Bu ay yapabileceğime inanıyorum, sonucu göreceğiz.

İngilizceye çevirdiğim şeyler var. Bu sürece başlamış oldum.

4. 5 kilo ver: Çeşitli sakatlıklardan ve hımbıllık sebebiyle 9 yıl önce spor yapmayı bıraktığım için kilo almıştım. Geçtiğimiz ay 796. defa kilo vermeye karar vermiş fakat bunu seslendirmemiştim. 3 haftada 107’den 101’e düşmüştüm fakat memleket ziyaretinde 2’sini geri almıştım. Şimdi 103 kiloyum. Ekim ayı bittiğinde 98 olmayı hedefliyorum.

Ancak 101’e düşebildim. İstediğim kadar olmadı ama ilerleme kaydettiğim için sevinçliyim.

5. İş hedefleri: Bunlar Ekim ayıyla ilgili dokümanında tuttuğum işle ilgili, iş özelinde hedefler. Uygunluğuna göre ileride paylaşmayı düşünebilirim, şimdilik bana kalsın.

Kısmet diyelim şimdilik, susalım.

Kasım Hedefleri:

1. Yeni Yazılar: Üretmeyi seviyorum fakat iş yoğunluğunda yazılara zaman ayırabilmek gerçekten büyük bir mesele. İsteğim 8 yazı yayınlayabilmek fakat sonucun ne olacağını göreceğiz.

2. Yeni Versiyon: Bu ay içerisinde sitenin yeni versiyonuna geçiyoruz. Tasarım ve kullanılabilirlik açısından daha memnun kalacağınızı düşündüğümüz bir tasarım yaptım. Kodlamasını, sağ olsun, okuyucularımızdan Özlem Çimen üstlendi. Sitenin bütün platformlarda çok daha hızlı çalışacağını ve okuma keyfinizi arttıracağını düşünüyoruz.

3. Açık Eğitimler: Firmalara özel olarak verdiğimiz eğitimler devam ediyor fakat belirli bir hacme ulaşmış bir şirket değilseniz bu bilgilere ulaşmanız oldukça zor. Bu yüzden bu aydan itibaren dışarıdan katılıma açık ve makul bir ücretle ulaşabileceğiniz eğitimlere başlıyoruz. Bu konudaki gelişmeleri Facebook sayfamızdan takip edebilir veya direkt olarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

4. Çeviri: Yazıları İngilizceye çevirmeye devam ediyoruz.

5. Kilo: Özellikle kendi işinizi yapıyorsanız sağlık konusu çok önemli. Geçtiğimiz ay yakalandığım soğuk algınlığı aşağı yukarı bir haftama mal oldu. Bu yüzden sağlık konusunu ayrıca önemsiyorum. Bu bakış açısıyla değerlendirildiğinde dikkate alınması gereken diğer bir konu da kilo meselesiydi. Bu yüzden kilo vermeye devam edeceğim. Bu ay 2 basamaklılara ineceğimi düşünüyorum.

6. İş Hedefleri: Bu konuda hala ketum olmak zorundayım fakat buraya ilave ediyorum zira blogun haricinde yaptığım şeyler de var. Önümüzdeki aylarda detayına gireceğim.

Ekim ayında bu hayattaki 34. yılımı tamamladım. Bu vesileyle küçük bir hikayeyle içimizi ısıtacak Sunay Akın tadında bir içminikliği yaşamak ve yaşatmak yerine direkt söyleyeyim:

Başta anneme ve babama teşekkür ederim. Benim ben olmamda onların payı büyüktür. Sonra akrabalarıma, arkadaşlarıma ve öğretmenlerime teşekkür ederim. Bir vesileyle hayatıma girip iyi kötü ders vermiş olan insanlara ve son 7 aydır bu blogta beraber yolculuk yaptığımız herkese teşekkür ederim.

Bir sonraki ayın blog raporunda görüşmek üzere.