Neden blog yazıyorum?

Yazdığım konuları ücretsiz ve reklamsız olarak okumak isteyenler için bir kaynak olmasını önemsiyorum. Bu yüzden bildiğim şeylerin çoğunu bu blogda yazıyorum. Daha fazlasını duymak isteyenler için eğitim ve danışmanlık veriyorum. Sebze meyveyi bile almadan önce incelemezsek hafiften kaşınmaya başlar, bize seçtirmeyen pazarcıya da ifrit oluruz. Böylesi bir ülkede büyümüş birisi olarak ben olsam zaman ve bütçe ayıracağım insanı incelemek ister, ne biliyor ne bilmiyor diye merak ederdim. Yazmak bu merakı da gideriyor. Bu arada blog yazmak konusunda bilmediğim konuları da öğrenmiş oluyorum. Sanırım her bakımdan iyi oluyor.

Neden blog raporları yazıyorum?

Ne zaman bir şeyin istatistiğini tuttuysam o konuda bir gelişme gösterdim. Örneğin sigara içtiğim dönemlerde bir sigarayı kaç dakikada (4- 6 dakika arasında bir rakamdı), günde kaç tane (60 = 3 paket ortalamayla) ve kaç dakikada bir sigara içtiğimi (en az 8, en çok 13) takip etmek bırakmama yardımcı olmuştu. Bu yüzden bugün bazı konularda istatistik tutuyorum.

Blog, sosyal medya ve dijital pazarlama gibi konularda neyin işe yaradığını merak edenler için de bu raporların küçük bir kısmını burada paylaşıyorum.

Yayınladığım ilk rapor olan Mart 2016 raporunu burada bulabilirsiniz.

Rakamlarla Kasım 2016

Sosyal Medya

Toplam Kasım Ekim Değişim
Facebook 2071 2071 2068 %0.15
Twitter 227 227 218  %4.13
Linkedin 664 664 643  %3.27
Instagram 217 217 213  %1.88

Web Sitesi Verileri

Toplam / Ortalama Kasım Ekim Değişim
Kullanıcı T: 10452 1792 1058 %69.38
Oturum T: 14513 2549 1445 %75.78
Sayfa Görüntüleme T: 28602 6055 2818 %114.87
Sayfa / Oturum O: 1.97 2.38 1.95 %22.05
Oturum Süresi O: 02:36 03:05 02:52 %7.56
Hemen Çıkma Oranı O: %75.53 61.42 %72.25 %11
Yeni Oturum O: %71.94 %66.1 %67.27 -%1
Geri Gelen Kullanıcılar O: %28 %33.9 %32.7 %1

Açıklamalar:

  • Web sitesi verileri Google Analytics bilgileridir. Google, ziyaretçi kimlik bilgilerini web sitesi sahipleriyle paylaşmaz. Sadece yukarıdaki gibi anonim istatistiklere ulaşmamıza izin verir.
  • Kullanıcı: Siteye en az bir kere gelen insanların sayısı.
  • Oturum: Toplam site ziyareti.
  • Sayfa Görüntüleme: Görüntülenen sayfa sayısı.
  • Sayfa / Oturum: Bir kullanıcının ziyaret ettiği ortalama sayfa sayısı.
  • Oturum Süresi: İnsanların sitede geçirdiği ortalama zaman.
  • Hemen Çıkma Oranı: Bir sayfayı görüntüledikten sonra siteden çıkan insanların yüzdesi. Değişim rakamının negatif olması iyidir.
  • Yeni Oturum: Siteye ilk kez gelen insanların yüzdesi.
  • Geri Gelen Kullanıcılar: Siteye yeniden gelen insanların yüzdesi.

Ne Değişti?

Bildiğiniz gibi bu ayın 17’sinde web sitemizi değiştirdik ve etkileri hemen görülmeye başladı. Sitede ağırladığımız misafirlerin gezdikleri sayfa sayısı ve geçirdikleri süre bir anda arttı. Eğitimler için reklam vermeden önce sitede kalma sürelerinin ortalaması 4 dakikaları aştı ki bu çok iyi bir rakam.

erendirilcom-17-24-kasim-analytics

Bu ay yazdığım yazılardan en çok okunanı Bizim Fedakar İnsanlarımız başlıklı yazı oldu. Ağustos ayında yazmış olmama rağmen; tüm yazılar arasında bu ay en çok okunan ve tüm zamanlarda en çok okunan yazım Fikirleriniz Beş Para Etmez, 30 Kasım itibariyle 5.308 kere okunmuş oldu.

Sitemiz artık Google aramalarından organik trafik almaya başladı. Pazarlamanın ne olduğunu merak eden 367 kişi, Google’dan direkt olarak gelip sitede ortalama olarak 5 dakikanın üzerinde vakit geçirdiler.

Bu arada geçtiğimiz gün Linkedin’den siteye gelip ortalama 28 dakika geçiren 3 kişi kim bilmiyorum ama onları ayrıca tebrik ediyorum.

Kasım Hedefleri Şöyleydi:

1. Yeni Yazılar: Üretmeyi seviyorum fakat iş yoğunluğunda yazılara zaman ayırabilmek gerçekten büyük bir mesele. İsteğim 8 yazı yayınlayabilmek fakat sonucun ne olacağını göreceğiz.

Yoğunluktan dolayı bu ay maalesef 5 yazı yazabildim.

2. Yeni Versiyon: Bu ay içerisinde sitenin yeni versiyonuna geçiyoruz. Tasarım ve kullanılabilirlik açısından daha memnun kalacağınızı düşündüğümüz bir tasarım yaptım. Kodlamasını, sağ olsun, okuyucularımızdan Özlem Çimen üstlendi. Sitenin bütün platformlarda çok daha hızlı çalışacağını ve okuma keyfinizi arttıracağını düşünüyoruz.

Bildiğiniz gibi bunu yaptık. Çok da iyi oldu, çok da güzel oldu.

3. Açık Eğitimler: Firmalara özel olarak verdiğimiz eğitimler devam ediyor fakat belirli bir hacme ulaşmış bir şirket değilseniz bu bilgilere ulaşmanız oldukça zor. Bu yüzden bu aydan itibaren dışarıdan katılıma açık ve makul bir ücretle ulaşabileceğiniz eğitimlere başlıyoruz. Bu konudaki gelişmeleri Facebook sayfamızdan takip edebilir veya direkt olarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bunu da hayata geçirdik. 7 Aralık Çarşamba İş Fikri Eğitimi ve 21 Aralık Çarşamba Neden Satın Alırız? adında iki eğitimimiz var. İlkinin bilgilerini burada bulabilirsiniz.

4. Çeviri: Yazıları İngilizceye çevirmeye devam ediyoruz.

Maalesef buna zaman yaratamadım.

5. Kilo: Özellikle kendi işinizi yapıyorsanız sağlık konusu çok önemli. Geçtiğimiz ay yakalandığım soğuk algınlığı aşağı yukarı bir haftama mal oldu. Bu yüzden sağlık konusunu ayrıca önemsiyorum. Bu bakış açısıyla değerlendirildiğinde dikkate alınması gereken diğer bir konu da kilo meselesiydi. Bu yüzden kilo vermeye devam edeceğim. Bu ay 2 basamaklılara ineceğimi düşünüyorum.

Bıdı bıdı konuşmuşum fakat bu ay da bu hedefi tutturamadık. Bu üst üste ikinci ay oldu. Bunu galiba daha ciddiye almak gerekiyor.

6. İş Hedefleri: Bu konuda hala ketum olmak zorundayım fakat buraya ilave ediyorum zira blogun haricinde yaptığım şeyler de var. Önümüzdeki aylarda detayına gireceğim.

Bu devam ediyor. Siz de bizi izlemeye devam edin.

Aralık Hedefleri

1. Düzenli Yazılar: Her pazartesi blogda yeni yazı ve pazartesi postası için burada paylaşmadığım notları yazmaya devam edeceğim. O hafta fırsat bulabilmişsem perşembeleri de yazmaya devam edeceğim. Bu da 4-8 arasında yeni yazı anlamına geliyor.

2. Eğitimler: Bildiğiniz gibi Aralık ayında iki eğitim veriyorum. Gözünüzden kaçmışsa şurada bilgilerini bulabilirsiniz.

3. Ocak: Ocakta normal eğitimlerin yanında 6 saatlik bir eğitimimiz var. Yurt içinde ve yurt dışında sürekli olarak eğitim ve danışmanlıklar veren tecrübeli bir eğitimci ve girişimci bizlerle birlikte olacak.

4. Sağlık: O kiloyu bi’ver bi’zahmet. Bir de uykuna ve beslenmene dikkat et yoksa şarj sorunu yaşayacaksın az kaldı.

5. Çeviri: Çeviri kadar ağır bir şeyi kendiniz yaptığınızda yabancı dilinize direkt olarak yansıyor fakat bunun zaman boyutu da var. Bu yüzden çevirileri kendim yapma sevdasından yavaş yavaş vazgeçiyorum. Bu konuyu bu ay netleştirip ya bir çevirmenle anlaşacağım, ya başına oturup ciddi ciddi yapacağım fakat bu konu bu ay netleşecek.

6. İş Hedefleri: Tüm hızıyla sürüyordu. Netleşince iyi haberleri vereceğim.

Kasım 2016 iş ve blog anlamında fena bir ay olmadı. Site değerleri yükseldi, yeni insanlarla tanıştık ve güzelce çalıştık. Bu süreçte bizlerle birlikte olan herkese teşekkür ederim.

2016’nın son ayı olan Aralık’ın, aralanan bulutlardan güneşi görebildiğiniz bir ay olmasını dilerim.

2017 yılında yayınlayacağımız Aralık blog raporunda  görüşmek üzere!