Neden blog yazıyorum?

Yazdığım konuları ücretsiz ve reklamsız olarak okumak isteyenler için bir kaynak olmasını önemsiyorum. Bu yüzden bildiğim şeylerin çoğunu bu blogta yazıyorum. Daha fazlasını duymak isteyenler için eğitim ve danışmanlık veriyorum. Sebze meyveyi bile almadan önce incelemezsek hafiften kaşınmaya başlar, bize seçtirmeyen pazarcıya da ifrit oluruz. Böylesi bir ülkede büyümüş birisi olarak ben olsam zaman ve bütçe ayıracağım insanı incelemek ister, ne biliyor ne bilmiyor diye merak ederdim. Yazmak bu merakı da gideriyor. Bu arada blog yazmak konusunda bilmediğim konuları da öğrenmiş oluyorum. Sanırım her bakımdan iyi oluyor.

 

Neden blog raporları yazıyorum?

Ne zaman bir şeyin istatistiğini tuttuysam o konuda bir gelişme gösterdim. Örneğin sigara içtiğim dönemlerde bir sigarayı kaç dakikada (4- 6 dakika arasında bir rakamdı), günde kaç tane (60 = 3 paket ortalamayla) ve kaç dakikada bir sigara içtiğimi (en az 8, en çok 13) takip etmek bırakmama yardımcı olmuştu. Bu yüzden bugün bazı konularda istatistik tutuyorum. Blog konusunda neyin işe yaradığını merak edenler için de bu raporların küçük bir kısmını burada paylaşıyorum.

Yayınladığım ilk rapor olan Mart 2016 raporunu burada bulabilirsiniz.

 

Rakamlarla Mayıs 2016

Sosyal Medya Toplam Mayıs Nisan Değişim
Facebook 1089 1089 122 %792.6
Twitter  169 169 180 -%6.11
Linkedin 393 393 389 %1
Site Verileri Toplam / Ortalama Mayıs Nisan Değişim
Kullanıcı T: 1740 380 239  %59
Oturum T: 2437 589 391 %50.6
Sayfa Görüntüleme T: 5937 1652 1460 %13.1
Sayfa / Oturum O: 2.44 2.8 3.73 -%24.9
Oturum Süresi O: 03:34 04:57 05:27 -%9.1
Hemen Çıkma Oranı O: %74.9 %66.8 %61.8 %8
Yeni Oturum O: %70.9 %60.6 %52.5  %15.2
Geri Gelen Kullanıcılar O: %28.8 %38.9 %47.3 -%17.7

Açıklamalar:

 • Kullanıcı: Siteye en az bir kere gelen insanların sayısı.
 • Oturum: Toplam site ziyareti.
 • Sayfa Görüntüleme: Görüntülenen sayfa sayısı.
 • Sayfa / Oturum: Bir kullanıcının ziyaret ettiği ortalama sayfa sayısı.
 • Oturum Süresi: İnsanların sitede geçirdiği ortalama zaman.
 • Hemen Çıkma Oranı: Bir sayfayı görüntüledikten sonra siteden çıkan insanların yüzdesi.
 • Yeni Oturum: Siteye ilk kez gelen insanların yüzdesi.
 • Geri Gelen Kullanıcılar: Siteye yeniden gelen insanların yüzdesi.

 

Ne Değişti?

1. Bu ay göze çarpan ilk şey sosyal medya rakamları oldu. Facebook için çeşitli reklam stratejileri kullandım.

 • Facebook takipçi sayımı %800’e yakın arttırdım. Bunun için reklam verdim. İlk önce deneme amaçlı kötü bir görsel ve çeşitli yazı varyasyonları denedim. Sonucun iyi olmayacağını biliyordum fakat iyileştirme oranını görebilmek adına bu deneye ihtiyacım vardı. Bu şekilde reklam verdiğimde sayfa beğenmesi başına 70 kuruş harcadım. Daha sonra görseli ve yazıyı düzenledim. Doğru bir “Call to Action” cümlesi yazdım. Bu sefer bir sayfa beğenmesi başına 19 kuruş harcamış oldum. Böylece %72’lik bir iyileştirme sağladım. Sayfayı beğenen insanların %86’sı reklam marifetiyle; %14’üyse organik olarak, yani kendiliğinden, sayfayı beğenmiş. Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.
 • Twitter takipçi sayım düştü. Bunun iki sebebi var. İlki; henüz Twitter’la ilgilenmemiş olmam. Diğeri; beni takip eden hesapları geri takip etmediğim için beni takip etmekten vazgeçmeleri.
 • Linkedin’de minimal bir artış oldu. Bunun sebebi yayınladığım yazıları beğenmiş olan insanlarla kurduğum iletişimdi.

2. Bu ay siteye gelen insan sayısında bir artış sağladım. Bunda Facebook reklamlarının etkisi büyük. Bu arada siteye gelen misafirlerin %60’ı mobil cihazlardan geliyorlar.

3. İlk iki hafta yazı paylaşmadım. Bu sürede gelenlerin büyük bir kısmı haklı olarak anında siteden çıktılar.

5. Bu ay yazdığım yazılardan en çok okunanı Rakip Analizi Nasıl Yapılır? başlıklı yazım oldu.

6. Tüm zamanlarda en çok okunan, beğenilen ve paylaşılan Neden Satamıyorsunuz? başlıklı yazım, yayınlandığı 16 Mart’tan 30 Mayıs’a kadar toplamda 2151 kere okunmuş oldu. 200 küsürden sonra artık bereketi kaçmasın diye kaç kere paylaşıldığını saymayı bıraktım. İnsan hala hayret ediyor, teşekkür ederim.

7. Mayıs ayında ana sayfada ve hakkımda gibi kısımlardaki yazıları değiştirdim. Böyle daha iyi oldu ve fakat ileride amacıma daha iyi hizmet edecek şekilde yine değiştirebilirim.

Mayıs hedefleri şöyleydi:

 • Haftada iki yazı yayınla: İlk iki hafta yazı yayınlamadım. Sonraki iki haftada toplam 4 yazı yayınladım.
 • Yine kapsamlı bir rehber yazı yaz: Rakip analizi yazısı ihtiyacı fazlasıyla karşılayacak bir rehber yazı oldu.
 • Affiliate pazarlama konusunda bir karar ver ve uygula: Karar verdim, uyguladım. Türkiye için sonuç beklediğim gibi olmadı.  PayPal Türkiye’den çekildiği için yurt dışı için planladığım işler de şimdilik beklemede.
 • Yukarıdaki iki konunun ne olduğunu yaz: Müsvedde notlar aldıysam da yazdım diyemem. Görünen o ki bir süre daha yazamayacağım.
 • Sosyal medya içerik planı yaz ve uygula: Bunu henüz yapmaya fırsatım olmadı, ümit ediyorum en kısa zamanda olacaktır.

Mayıs ayında istediğim kadar çok yazamasam da süre/üretkenlik olarak hayli verimli geçti. Kısa bir zamanda yayınladığım ve yayınlamadığım yazılar üretebildim. Bu ay da günde 5-6 saat olmasa da hemen her gün okuyabildim. Bunlara ilaveten mayıs ayında güzel gelişmeler oldu. Eğer onaylanırsa önümüzdeki aylarda adını duyacağınız bazı projelerde fikir üreten ve teknolojik/stratejik danışman sıfatlarıyla yer alacağım. Bakalım, bunları zaman ne gösterecek.

 

Haziran Hedefleri

 • Bilgi paylaşmaya devam et.
 • Eğitim ve danışmanlık fırsatları üzerine çalış.
 • İş ağını (network) genişlet.
 • Twitter’la artık bir zahmet ilgilen.
 • Sitenin mobilde her bakımdan doğru çalıştığından emin ol.
 • Bireysel projelerinde ilerle.

Blog yazmaktaki üçüncü ay da bu şekilde geçti. Siteyi ziyaret eden, yazıları okuyan, paylaşan ve bülten ya da sosyal medya yoluyla bize katılan herkese teşekkür ederim.

Hala bültene üye olmayan varsa diye yazalım: Her pazartesi, bir önceki haftanın konu başlıklarını e-posta adresinize gönderiyorum. Böylece “ne yazmış, ne yazmamış” diye kontrol etmek yerine basitçe posta adresindeki linklere tıklayarak istediğiniz yazıyı okuyabiliyorsunuz. Bülten de burası gibi reklamsız, ısrarsız, spamsiz ve sakin bir tonda ilerliyor.

Bu yazıyı mobil bir cihazdan okuyorsanız yazının sonundaki alandan; masaüstü veya dizüstü bir bilgisayardan okuyorsanız sağ menüden bize katılabilir ve gelişmeleri kolayca takip edebilirsiniz.

Bir sonraki blog raporunda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın!