Neden blog yazıyorum?

Yazdığım konuları ücretsiz ve reklamsız olarak okumak isteyenler için bir kaynak olmasını önemsiyorum. Bu yüzden bildiğim şeylerin çoğunu bu blogta yazıyorum. Daha fazlasını duymak isteyenler için eğitim ve danışmanlık veriyorum. Sebze meyveyi bile almadan önce incelemezsek hafiften kaşınmaya başlar, bize seçtirmeyen pazarcıya da ifrit oluruz. Böylesi bir ülkede büyümüş birisi olarak ben olsam zaman ve bütçe ayıracağım insanı incelemek ister, ne biliyor ne bilmiyor diye merak ederdim. Yazmak bu merakı da gideriyor. Bu arada blog yazmak konusunda bilmediğim konuları da öğrenmiş oluyorum. Sanırım her bakımdan iyi oluyor.

 

Neden blog raporları yazıyorum?

Ne zaman bir şeyin istatistiğini tuttuysam o konuda bir gelişme gösterdim. Örneğin sigara içtiğim dönemlerde bir sigarayı kaç dakikada (4- 6 dakika arasında bir rakamdı), günde kaç tane (60 = 3 paket ortalamayla) ve kaç dakikada bir sigara içtiğimi (en az 8, en çok 13) takip etmek bırakmama yardımcı olmuştu. Bu yüzden bugün bazı konularda istatistik tutuyorum. Blog konusunda neyin işe yaradığını merak edenler için de bu raporların küçük bir kısmını burada paylaşıyorum.

Yayınladığım ilk rapor olan Mart 2016 raporunu burada bulabilirsiniz.

 

Rakamlarla Nisan 2016

Sosyal Medya Toplam Nisan Mart Değişim
Facebook 122 122 118 %3.39
Twitter 180 180 180 0
Linkedin 389 389 352 %10.51

 

Site Verileri Toplam / Ortalama Nisan Mart Değişim
Kullanıcı T: 1373 239 1166  -%79.5
Oturum T: 1822 391 1431 %72.6
Sayfa Görüntüleme T: 4248 1460 2788 -%47.6
Sayfa / Oturum O: 2.33 3.73 1.95  %91.2
Oturum Süresi O: 03:08 05:27 02:31  %116.5
Hemen Çıkma Oranı O: %77.6 %61.8 %81.9 -%24.5
Yeni Oturum O: %74.8 %52.5 %80.9 -%35
Geri Gelen Kullanıcılar O: %25 %47.3 %18.9  %150
Açıklamalar:
 • Kullanıcı: Siteye en az bir kere gelen insanların sayısı.
 • Oturum: Toplam site ziyareti.
 • Sayfa Görüntüleme: Görüntülenen sayfa sayısı.
 • Sayfa / Oturum: Bir kullanıcının ziyaret ettiği ortalama sayfa sayısı.
 • Oturum Süresi: İnsanların sitede geçirdiği ortalama zaman.
 • Hemen Çıkma Oranı: Bir sayfayı görüntüledikten sonra siteden çıkan insanların yüzdesi.
 • Yeni Oturum: Siteye ilk kez gelen insanların yüzdesi.
 • Geri Gelen Kullanıcılar: Siteye yeniden gelen insanların yüzdesi.

Ne Değişti?

1. Bu ay insanlar siteye daha az girdiler. Bunun sebepleri onlara hitap etmiyor olmam, sürekli yazmamış olmam, bir önceki ay gelenlerin siteyi şantiye halinde bulmuş olmaları ve bu ay sayfam için hiçbir tanıtım yapılmaması olabilir.

2. Fakat gelen insanlar ortalama olarak 3.73 sayfa gezmişler. Bu rakam geçen ayın aşağı yukarı iki katı kadar. Zaten tek sayfaya bakıp siteden ayrılan insanların sayısındaki(hemen çıkma oranı) düşüş de bunu destekliyor.

3. İnsanlar bu ay bir önceki aya göre sitede iki katından daha uzun bir zaman kaldı ve bir gelenin bir daha gelmesi durumu geçen aya göre 3 kat arttı. Teşekkürler! 🙂

5. Bu ay yazdığım yazılardan en çok okunan ve en çok paylaşılanı Hedef Kitle Analizi: Müşteriyi 40 Yıllık Esnaf Gibi Anında Tanıyın başlıklı yazım oldu.

6. Tüm zamanlarda en çok okunan, beğenilen ve paylaşılan Neden Satamıyorsunuz? başlıklı yazım, yayınlandığı 16 Mart’tan 30 Nisan’a kadar toplamda 1.773 kere okunmuş ve 192 kere paylaşılmış oldu. İnsan gerçekten hayret ediyor…

7. Facebook ve Twitter‘la ilgilenmediğim için pek bir değişiklik olmadı. Ay sonunda iki yazımı Linkedin‘de paylaştım. Bu sayede yeni insanlarla tanışma şansım oldu.

8. Bu ayın başında siteye sosyal medyada paylaşım butonları ekledim. İlk önce ücretsiz versiyonlar kullandıysam da hem ihtiyacım olan veriyi alamadığım, hem de tasarımlarından hoşlanmadığım için ay ortasında ücretli bir şeyler kullanmaya başladım. Oldukça memnunum.

Nisan ayı yazı yazmak açısından verimsiz, okumak konusunda verimli bir ay oldu. Fırsat bulduğum her an okuduğum için 5-6 saat okuyabildiğim günler oldu. Mart ayının başında yazılarımı yayınlarken planım bir yandan eğitim ve danışmanlık vermeye devam edip, diğer yandan sakin sakin blog yazmaktı. Bu yüzden bir arkadaşımın getirdiği bir spor kulübümüzle ilgili kocaman bir işi pas geçip bunu yapabilecek diğer bir arkadaşımı önermiştim. Yazmak konusunda gerçekten de bu kadar ciddiysem daha çok ve düzenli olarak üretmem gerekirdi. Sanırım bu konuda bir şeyler yapmalıyım.

 

Mayıs Hedefleri

 • Haftada iki yazı yayınla.
 • Yine kapsamlı bir rehber yazı yaz.
 • Autoresponder ekle.
 • Affiliate pazarlama konusunda bir karar ver ve uygula.
 • Yukarıdaki iki konunun ne olduğunu yaz.
 • Sosyal medya içerik planı yaz ve uygula.

Blog yazmaktaki ikinci ay da bu şekilde geçti. Tanıtım yapmamış olsam da gelen, okuyan ve başkaları da yararlansın diye paylaşan herkese teşekkür ederim. Bir sonraki blog raporunda görüşmek üzere!