2005’in Mayıs ayında işlerini kurdukları zaman sonraki yıllarda bir günde 1000’den fazla içerik üreteceklerini planlamışlar mıydı bilinmez fakat inanılmaz bir hırsla çalışıyorlar ve gün geçtikçe daha da popülerleşiyorlardı. Blogun kurucularının ünlü olması sayesinde diğer ünlüler de blogda yazmaya başladı. Bu da yetmemiş olacak, binlerce blog yazarının da kendileri için yazmasını sağladılar. Bu kişiler fark edilmek için ücretsiz olarak yazılar yazıyor ve bu popüler blogun içeriğine katkı sağlıyorlardı. 2010 yılında blogu bir şirkete 315 milyon dolara sattıktan sadece bir yıl sonra aylık 1.2 milyar sayfa gösterimine ulaşmışlardı.

Bu süreçte yaşanan bütün başarılara rağmen kuruluşlarının henüz ikinci yılında bloga ismini de vermiş olan Arianna Huffington bu yüksek tempoda çalışmaktan tükendi. Bir akşam çalışma masasına oturduğunda yorgunluktan bayıldı ve yüzünü masaya çarptı. Elmacık kemiği kırıldı. Sağ gözünün çevresine 5 dikiş atıldı ve az kalsın gözünü tamamen kaybediyordu.

Arianna bu olaydan sonra yeterli uyku ve dinlenme konusunu oldukça ciddiye aldı: Bu konuyu araştırmaya başladı, öğrenip uyguladıklarından bir kitap yazdı, Huffington Post’un ofisine uyuma alanları yaptırdı ve çalışanlarını gün içinde 20 dakikalık uyku molaları vermeleri konusunda teşvik etti.

Fakat kabul edelim ki mola konusu öyle albenisi olan bir konu değil. Özellikle çok tecrübeli olmayan girişimcilerde mola verip dinlenmenin negatif olarak algılandığı anlatan çalışmalar var. Zaten baktığınız zaman iş sahiplerinin %31’nin günde en az 10 saat çalıştığını ve %15’inin her gün çalıştığını gösteren araştırmalara da rastlıyorsunuz. Fakat sürekli olarak çalışmak sürdürülebilir bir konu değil. Çünkü eşyanın tabiatı gereği vücutlarımız da aynı cep telefonlarımız gibi kullanıldıkça gücü biten ve belirli basit yöntemlerle şarj olabilen gelişmiş sistemler.

Ne ki, biz kendimizi şarj etmeyi ihmal edince vücudumuzdaki otomatik sistemler kontrolü eline alıyor. Yorgunluktan gözlerinizi açamadığınız oldu mu? İşte o anlarda devam etmek için yeterli kaynak bulamayan beynimiz uyku hormonlarını salgılıyor ve oturduğumuz yerde uyuyakalıyoruz. Hoş, buraya kadar gelmeden önce defalarca uyarı veriliyor ama fark etmiyoruz. Örneğin esniyoruz ya da 90-120 dakikada bir vücutta gerinme ihtiyacı oluyor. Ya da daha uzun dönemlerde dikkat eksikliği çekiyor, karar yorgunluğu yaşıyor (decision fatigue), duygusal olarak dengesizleşiyor ve kendimizi kontrol edemeyip fevri çıkışlar yapmaya başlıyoruz.

Siz de böylesi durumlardan şikayetçiyseniz sebebi basitçe yorgunluk olabilir. Bunun çaresiyse yine çok basit: Yapmanız gereken tek şey vücudu ve zihni şarj etmek. Aşağıda basit yöntemlerle nasıl şarj olabileceğimizi anlattım.

İşte pratik ve kolayca uygulanabilen 5 şarj olma yöntemi:

1. Teknoloji Perhizi Yapın
sarj sorunu 2

Ülkenin durumuyla ilgili haberler hariç lütfen televizyon izlemeyin. Cep telefonları henüz tam olarak vücudumuza monte edilmiş değil. Bu yüzden bir süre telefondan uzak duralım. Cep telefonunu sadece haberleşme aracı olarak kullanalım. Bir süre sosyal medyayı ve mümkünse e-postaları kontrol etmeyelim. Bu sürede bilgisayarları ve müzik dinleme aygıtlarını da kullanmayalım.

Örneğin hafta sonunda 2 günlük kısacık bir teknoloji perhizi yapın. Stres seviyeniz düşecek ve kısa zamanda çok daha mutlu olduğunuzu fark edeceksiniz.

2. Doğaya Dönün
sarj sorunu 3

Bunun faydalarını alt alta yazsak cilt cilt kitap olur. Birkaçından bahsedeyim. Ağaçlara yakın olmak mutluluğu ve zindeliği arttırır, depresyonu azaltır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Doğada yürüyüş yapmanın kan basıncı ve kolesterol üzerinde olumlu etkisi vardır. Yaşamı uzatır, zihinsel rahatsızlıkları azaltır ve hafızayı güçlendirir. Bütün bu konuların sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli olması bir yana, işimizle olan ilgisini fark ettiniz mi?

Doğaya dönüş için kumda yürüyebilir, deniz kenarında sakince kitap okuyabilir ya da henüz yakılmadıysa civardaki ormanlarda günümüzü geçirebiliriz.

Hatırlatma: Doğadan dönerken çöplerimizi oralarda bırakmayalım.

3. Güneşe Çıkın
güneşe çıkmak

Güneş demek hayat demek, D Vitamini demek. D vitamini kemik erimesi ve kanseri engellemekte faydalı. Aynı zamanda D vitamini düşük olanın kalp krizi geçirme ihtimali artıyor. Güneş ışığı yaraları da dezenfekte edip iyileştiriyormuş. Yine kan basıncını düşürüp bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ofislerdeki ışıklandırma 150-600 Lux değerindeyken öğleden sonra güneşi 100.000 Lux değerinde olduğu için seratonin salgılatıp depresyonu tedavi edebiliyor.

Bütün bunların yanında güneş ışığı kaygı ve endişeyi azaltıyor, hafızayı güçlendiriyor ve uyku kalitesini arttırıyor. Ben henüz tecrübe edemedim ama iyi uyuyabilen, keskin hafızalı ve endişesiz bir iş sahibi olmak güzel bir şey olsa gerek 🙂

Hatırlatma: Güneş çarpmasına ve güneş yanıklarına dikkat edelim. Bilinçli olalım, kendimizi koruyalım. Kısa süreli ve sık sık güneşe çıkalım.

4. Ailenizle Zaman Geçirin

aile

Bu yazıyı bir başka ülkede yazıyor olsaydım belki de önce aile bağlarının anlam ve önemini anlatmam gerekebilirdi fakat burada biz bunu gayet iyi biliyoruz. Onun için gelin bu kısımları geçip aileyle geçirilen vaktin pek bilinmeyen yararlarından bahsedelim: Araştırmalar aile bağlarıyla kurulan sosyal ilişkilerin ömrü uzatabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte böylesi bir sosyal desteğin faydası sigara içmemek kadar değerliymiş. Aileyle vakit geçirmek daha sağlıklı yemek tercihleri yapılmasına da yol açıyor. Aynı zamanda stresi azaltmaya da yardımcı oluyor. Öyle ki ailenizle telefonda konuşmak bile mutlulukla ilişkilendirilen hormonların salgılanmasına sebep olabiliyor.

Eğer bir çocuk sahibiyseniz maalie geçirilen zaman çocuklarınızın akademik olarak başarılı olmasına, kendilerine daha çok güvenmelerine ve davranış bozukluğunun azalmasına da yardımcı oluyor.

Bütün bunların hiçbiri olmasa da aile önemli. Kelimenin kökeni ve geldiği yeri araştırdığınızda öneminin isminde gizli olduğunu görüyorsunuz: Aile kelimesinin kökü “bağımlılar” anlamına da gelen bir sözcük. Daha da bir şey demiyor ve diğer yönteme geçiyorum.

5. Bulunduğunuz Şehirde Gezin

sarj sorunu son

Diyelim ki bulunduğunuz şehirde zaman geçirebileceğiniz doğal bir ortam yok, güneş ışığı konusunda da şanssızsınız ve aileniz de bir başka şehirde: Sizi de unutmadım.

Bulunduğunuz şehirde nereleri gezebilirsiniz? Belki tarihi bir semt ya da eski bir kale, lokal çarşılar, konserler, parklar ya da müzeler… İşten uzak kalmak, biraz kafayı dağıtmak, sakinleşmek ve dinlenmek için hepsi olur. Yeter ki alışveriş merkezlerinden uzak durun çünkü AVM’ler dinlenip, ferahlayabileceğimiz ve nefes alıp devam edebileceğimiz yerler değil.

Vücut geliştirmeyle ilgilendiyseniz bilirsiniz; aynı kas grubu iki gün üst üste çalıştırılmaz. Kaslar dinlenme anında gelişir. İş yaşamında kullandığımız bütün sistemler de böylesi molalara ihtiyaç duyarlar. Dinlenmenin yaratıcılığı, problem çözmeyi ve performansı arttırdığını anlatan pek çok bilimsel çalışmadan örnekler verebiliriz. Ve zaten bir iş sahibi olarak asıl görevimiz de tam olarak problem çözmek, yüksek performansla çalışmak ve yaratıcı olmak değil mi ki?

Sebebi ne olursa olsun “dinle-n-mek” iyidir. Bazen su yüzüne çıkıp bir nefes aldıktan sonra tekrar dibe dalıp işe koyulmak gerekir. Dinlenmeyi ihmal etmenin faturası sağlığından olmaktır. Bu yüzden böylesi bir yazı yazdım. Her fırsatı şarj olma zamanı olarak kullanıp hiçbir zaman şarj sorunu yaşamamak dileğiyle.

 

Kaynakça ve Notlar:

1. Fotoğraflar: 1, 2, 3, 4, 5, 6

2. “Arianna Huffington on Burning Out at Work”, Bloomberg

3. “Arianna Huffington: Pushing Office-Burnout to the Margins”, FutureOfBusinessAndTech.com

4. “Seven Secrets That Led To Huffington Post’s $315,000,000 Success”, Business Insider 

5. “Six degrees of aggregation – How The Huffington Post ate the Internet”, CJR

6. “4 Benefits of Spending Time Outdoors With Family”,  LifeHack.org

7. “Is It Time to Take a Break From Your Business?”, Entrepreneur.com

8. “The Secret to Increased Productivity: Taking Time Off”, Entrepreneur.com

9. “8 Reasons Why You Need To Spend More Time in Nature”, DaringToLiveFully.com

10. “Health and Wellness Benefits of Spending Time in Nature” US Forest Service, United States Department of Agriculture 

11. “10 Healing Benefits of the Sun”, MindBodyGreen.com

12. “What Are the Benefits of Sunlight?” HealthLine.com 

13. “10 Amazing Health Benefits of Sun Exposure”, LifeHack.org

14. “Five Reasons to Spend Time With Your Family”, Caba.org.uk 

15. “Health Benefits Of Friends And Family: 8 Reasons Why It’s Healthy To Spend Time With Loved Ones”, HuffingtonPost.com