Neden blog yazıyorum?

Yazdığım konuları ücretsiz ve reklamsız olarak okumak isteyenler için bir kaynak olmasını önemsiyorum. Bu yüzden bildiğim şeylerin çoğunu bu blogda yazıyorum. Daha fazlasını duymak isteyenler için eğitim ve danışmanlık veriyorum. Sebze meyveyi bile almadan önce incelemezsek hafiften kaşınmaya başlar, bize seçtirmeyen pazarcıya da ifrit oluruz. Böylesi bir ülkede büyümüş birisi olarak ben olsam zaman ve bütçe ayıracağım insanı incelemek ister, ne biliyor ne bilmiyor diye merak ederdim. Yazmak bu merakı da gideriyor. Bu arada blog yazmak konusunda bilmediğim konuları da öğrenmiş oluyorum. Sanırım her bakımdan iyi oluyor.

Neden blog raporları yazıyorum?

Ne zaman bir şeyin istatistiğini tuttuysam o konuda bir gelişme gösterdim. Örneğin sigara içtiğim dönemlerde bir sigarayı kaç dakikada (4- 6 dakika arasında bir rakamdı), günde kaç tane (60 = 3 paket ortalamayla) ve kaç dakikada bir sigara içtiğimi (en az 8, en çok 13) takip etmek bırakmama yardımcı olmuştu. Bu yüzden bugün bazı konularda istatistik tutuyorum.

Blog, sosyal medya ve dijital pazarlama gibi konularda neyin işe yaradığını merak edenler için de bu raporların küçük bir kısmını burada paylaşıyorum.

Yayınladığım ilk rapor olan Mart 2016 raporunu burada bulabilirsiniz.

Rakamlarla Temmuz 2016

Sosyal Medya

Toplam Temmuz Haziran Değişim
Facebook 2011 2011 1434  %40.24
Twitter  196 196 193 %1.55
Linkedin 560 560 530 %5.66

Web Sitesi Verileri

Toplam Temmuz Haziran Değişim
Kullanıcı T: 2846 376 820 -%54.15
Oturum T: 4033 501 1095 -%54.25
Sayfa Görüntüleme T: 9069 977 2192 -%55.43
Sayfa / Oturum O: 2.26 1.95 2 -%2.5
Oturum Süresi O: 03:13 02:40 02:40
Hemen Çıkma Oranı O: %75.38 %77.84 %75.16 %3.57
Yeni Oturum O: %70.27 %64.27 %71.51 %10.12
Geri Gelen Kullanıcılar O: %29.6 %35.5 %28.40 %25

Açıklamalar:

 • Web sitesi verileri Google Analytics bilgileridir. Google, ziyaretçi kimlik bilgilerini web sitesi sahipleriyle paylaşmaz. Sadece yukarıdaki gibi anonim istatistiklere ulaşmamıza izin verir.
 • Kullanıcı: Siteye en az bir kere gelen insanların sayısı.
 • Oturum: Toplam site ziyareti.
 • Sayfa Görüntüleme: Görüntülenen sayfa sayısı.
 • Sayfa / Oturum: Bir kullanıcının ziyaret ettiği ortalama sayfa sayısı.
 • Oturum Süresi: İnsanların sitede geçirdiği ortalama zaman.
 • Hemen Çıkma Oranı: Bir sayfayı görüntüledikten sonra siteden çıkan insanların yüzdesi.
 • Yeni Oturum: Siteye ilk kez gelen insanların yüzdesi.
 • Geri Gelen Kullanıcılar: Siteye yeniden gelen insanların yüzdesi.

Ne Değişti?

1. Her şeyden önce Temmuz ayında yaşanan acı olaylar sebebiyle yitirdiklerimize rahmet, yaralılara şifa, kalanlara sabır ve cümlemize akıl dilerim.

2. Gelelim istatistiklere: Haziran ayında iki farklı Facebook reklam türünü kullanarak hem Facebook sayfa beğeni sayısını arttırmış, hem de siteye yeni insanların gelmesini sağlamıştım. Temmuz ayında sadece Facebook sayfasını beğendirmeye yönelik reklam türünü kullandım ve rakamlardan da görüleceği üzere Facebook takipçi sayısı arttı. Fakat site trafiği -siteye yönlendirilen reklam çeşitlerini kullandığımız geçen aya göre- %50 oranında azaldı.

3. Temmuz ayının istatistikleri genel olarak pek iyi değil. Fakat bir istatistik var ki, onu görünce çok mutlu oldum. Bir yazıyı okuduktan sonra geri gelen kullanıcıların sayısı %10 oranında artarak %35’e çıkmış! Bildiğim kadarıyla bir blogun geri gelen ziyaretçi oranının %50’yi geçmesi çok görülen bir durum değil ve biz şimdiden %35’teyiz. Bence bu muhteşem bir haber. Bunun dışındaki kötü gidişatla Ağustos ayı içerisinde ilgileneceğim.

4. Bu ay en çok okunan yazım Şarj Sorunu, en beğenilense “Merdiven“oldu. Tüm zamanlarda en çok okunan ve beğenilen yazımız “Neden satamıyorsunuz?” liderliğine devam ediyor.

Temmuz hedefleri şöyleydi:

 • 15 Temmuz – 31 Temmuz arasında yine guru lafı dinlemeyip deneyeceğim Instagram stratejileri var. Bunu kendi hesabım üzerinden değil, başka bir konuda yapacağım. Bir sonraki ayın blog raporunda bu konudaki verileri bulabilirsiniz: Bunu da yaptım ama buraya yazınca bu yazı çok uzadığı için bu konuyu bu hafta içinde ayrı bir yazı olarak yazmaya karar verdim.
 • 10 Temmuz – 31 Ağustos arasında uygulayacağım online – offline karma bir satış yöntemi var. Sonuçlarını Eylül ayının başındaki Ağustos raporunda bulabilirsiniz: Bunu yapmadım. Ağustos ayında yapacağım.
 • Temmuz ayında dükkanı taşıyoruz! Fırsat olduğunda fotoğrafları Facebook‘ta paylaşırım: Ofisi taşıdık! Kısa süre içinde fotoğrafları paylaşacağım 🙂

Ağustos Hedefleri

 • Her pazartesi ve perşembe olmak üzere bu ay 8 yazı yaz. (Bir anda 2 katı kadar artabiliyor mu göreceğiz.)
 • Bir reklam tasarla, günlük bir bütçe belirle ve reklamın sürekli yayında olsun.
 • Satış yap. (Eğitim & danışmanlık satmakta ne kadar ciddiyim göreceğiz.)
 • Blogu ziyaret eden kullanıcı sayısını 4000’e çıkart. (5 ayda toplam: 2846)
 • Önümüzdeki aylarda yazmak istediğin bir yazı için veri toplamaya başla. (İş kurmayı düşünen pek çok insan için yararlı olacağını düşünüyorum.)
 • İş kurmayı düşündüğün konu için iş planı yazmayı bitir. (Bütün bunları yaparken ne kadar kafa ayrılabiliyor göreceğiz.)
 • İş kurmayı düşündüğün konu için günlük olarak görsel hazırla ve sosyal medya hesaplarında her gün paylaşım yap. (Bunu, yapan bilir. Her gün fotoğraf seçmek, yazısını yazmak ve sosyal medya hesaplarında ayrı ayrı paylaşım yapmak zor iştir.)
 • Bütün bu hedeflerin ne kadarını gerçekleştirdin, ne kadarı havada kaldı, ne kadar ayakların yere basıyor, ne kadar hayallerde yaşıyorsun hepsini bir değerlendir.

Blog yazmaktaki beşinci ay da bu şekilde geçti. Her zaman olduğu gibi siteyi ziyaret eden, yazıları okuyan, paylaşan ve bülten ya da sosyal medya yoluyla bize katılan herkese teşekkür ederim.

Bir sonraki blog raporunda görüşmek dileğiyle, üretken ve hoşça kalın!